O budowie osiedla mieszkań pod wynajem we Włocławku pisaliśmy nie raz. O tym, że to Jego polityczne spełnienie marzeń mówił Krzysztof Kukucki, w którego głowie zakiełkował ten pomysł. Potem szukano odpowiednich warunków, by wreszcie program "Celulozowa" realizować mógł cały zespół ludzi – we władzach Włocławka, w organach samorządowych, politycznych gremiach lewicy, w gronach projektantów i budowlańców, wreszcie współfinansujących projekt, o akceptacji mieszkańców miasta nie zapominając.
– Na ten dzień pracowałem wiele lat – wspomina Krzysztof Kukucki – dawniej szef SLD, obecnie współprzewodniczący RM Nowej Lewicy we Włocławku, a zarazem zastępca prezydenta Włocławka. – Dzisiaj pierwsi mieszkańcy Włocławka otrzymują klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Taki dzień, jak dzisiejszy udowadnia, że w pracy samorządowej liczy się nie tylko pomysł, ale przede wszystkim wytrwałość i konsekwencja.
We wspomnieniach Krzysztofa Kukuckiego zapisany jest każdy etap 6-letniej realizacji „Celulozowej”.
– "Historia tego projektu, sięga jeszcze poprzedniego Prezydenta Miasta, którego próbowałem przekonać, że takich mieszkań oczekują włocławianie.
W maju 2016 r. jako szef Klubu Radnych SLD przedstawiłem publicznie kompleksowy program: Włocławskie Mieszkania, który zakładał kilka elementów, w tym projekt "Celulozowa" (notabene nazwa ulicy, przy której budowano osiedle).
Na początku 2017 r., kiedy podpisywałem porozumienie programowe z obecnym Prezydentem Miasta, realizacja programu Włocławskie Mieszkania, była kluczowym elementem, który zdecydował o zawarciu współpracy. Moja radość trwała jednak krótko, bo po 9 miesiącach w Radzie Miasta zawiązała się egzotyczna koalicja, której spoiwem było hasło: "żadne mieszkanie na wynajem nie powstanie"!
Po ostatnich wyborach, kiedy w imieniu Lewicy Włocławek zawierałem ponowne samorzadowe porozumienie programowe, uzgodniłem z prezydentem Miasta Markiem Wojtkowskim (PO), że będziemy realizować program Lepszy Włocławek, którego jednym z sześciu filarów były Włocławskie Mieszkania. Zostałem zastepcą prezydenta ds. inwestycji i mogłem pilnować naszego programu.
Wspólnie z Katarzyną Minett i jej zespołem zabraliśmy się za pracę. Zaangażowanie Pani Skarbnik oraz decyzje Rady Miasta dały nam możliwość, by zlecić projekt i ubiegać się o dofinansowanie. Ostatecznie pozyskaliśmy na I etap budowy ponad 54 mln. zł.
Budynki zostały zaprojektowane w nowoczesnej technologii modułowej, w której wykorzystane zostały techniki cyfrowe BIM.
W konsekwencji Bogusław Chrabota – redaktor naczelny Rzeczypospolitej, w programie telewizyjnym na antenie ogólnopolskiej o naszym osiedlu powiedział, że wygląda jak "ekskluzywne osiedle deweloperskie", a nie osiedle tanich mieszkań pod wynajem. Podejrzewano, że lewica "lansuje się" na tle nowoczesnych bloków osiedla, organizując we Włocławku swoją konwencję na temat rozwoju budownictwa w kraju. Ale takie miało być to osiedle, a przede wszystkim dobrze służyć mieszkańcom Włocławka”.
W gotowych już 4 budynkach znajduje się 288 mieszkań z nowoczesnym wykończeniem i zielonym otoczeniem budynków oraz kończoną obecnie komunikacją z ulicami miasta. Zasiedlanie potrwa do pażdziernika, listopada.
Pierwszym lokatorom wynajmowanych mieszkań komunalnych, wykonanych „pod klucz”, właśnie klucze wręczył prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Mieszkań nie można wykupić na własność, trwale pozostaną w zasobach mieszkaniowych miasta. Społeczna komisja miejska decyduje o przydzieleniu prawa do mieszkania, gdyż złożono ponad tysiąc wniosków.
13 września działacze włocławskiej Nowej Lewicy zorganizowali na osiedlu Celulozowa konferencję prasową, informując media o wykonaniu zadania zapisanego w lewicowym samorządowym programie wyborczym. „Dotrzymaliśmy słowa” ogłosił Piotr Kowal sekretarz RM Nowej Lewicy i przewodniczący Rady Miasta Włocławka. Wraz z nim w konferencji uczestniczyli radni klubu lewicy z Wandą Muszalik i Joanną Hofman-Kupisz, Elżbietą Rutkowską i Czesławem Zarzecznym.
Obecnie jest już ogłoszone postępowanie przetargowe na kolejny etap projektu "Celulozowa", w ramach którego realizowana będzie budowa 144 mieszkań w dwóch blokach.
O tym dniu, kiedy pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań myślał Krzysztof Kukucki i jego koledzy z Lewicy prezentując jeszcze „osiedle w budowie” podczas transmisji Krajowej Konwencji Lewicy na temat programu rozwoju budownictwa 28 maja br. O 12 września myślał też podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gdzie uczestniczył w panelu na temat: „Jak zbudować milion mieszkań?”. Był tam żywym przykładem, że samorząd działając zgodnie daje radę, a skoro daje radę we Włocławku, to mógłby w kraju.
Gratulujemy samorządowcom we Włocławku, życząc wielu kolejnych sukcesów i licznego grona naśladowców.
Czytaj także: TUTAJ
Opr. nim, 12-13 września 2022 r.