fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Włocławek. Klucze wieńczą dzieło, pierwsi lokatorzy przy Celulozowej 11

O budowie osiedla mieszkań pod wynajem we Włocławku pisaliśmy nie raz. O tym, że to Jego polityczne spełnienie marzeń mówił Krzysztof Kukucki, w którego głowie zakiełkował ten pomysł. Potem szukano odpowiednich warunków, by wreszcie program "Celulozowa" realizować mógł cały zespół ludzi – we władzach Włocławka, w organach samorządowych, politycznych gremiach lewicy, w gronach projektantów i budowlańców, wreszcie współfinansujących projekt, o akceptacji mieszkańców miasta nie zapominając.

– Na ten dzień pracowałem wiele lat – wspomina Krzysztof Kukucki – dawniej szef SLD, obecnie współprzewodniczący RM Nowej Lewicy we Włocławku, a zarazem zastępca prezydenta Włocławka. – Dzisiaj pierwsi mieszkańcy Włocławka otrzymują klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Taki dzień, jak dzisiejszy udowadnia, że w pracy samorządowej liczy się nie tylko pomysł, ale przede wszystkim wytrwałość i konsekwencja.

We wspomnieniach Krzysztofa Kukuckiego zapisany jest każdy etap 6-letniej realizacji „Celulozowej”.

kukucki7   kukucki4

– "Historia tego projektu, sięga jeszcze poprzedniego Prezydenta Miasta, którego próbowałem przekonać, że takich mieszkań oczekują włocławianie.

W maju 2016 r. jako szef Klubu Radnych SLD przedstawiłem publicznie kompleksowy program: Włocławskie Mieszkania, który zakładał kilka elementów, w tym projekt "Celulozowa" (notabene nazwa ulicy, przy której budowano osiedle).

Na początku 2017 r., kiedy podpisywałem porozumienie programowe z obecnym Prezydentem Miasta, realizacja programu Włocławskie Mieszkania, była kluczowym elementem, który zdecydował o zawarciu współpracy. Moja radość trwała jednak krótko, bo po 9 miesiącach w Radzie Miasta zawiązała się egzotyczna koalicja, której spoiwem było hasło: "żadne mieszkanie na wynajem nie powstanie"!

kukucki6   kukucki2

Po ostatnich wyborach, kiedy w imieniu Lewicy Włocławek zawierałem ponowne samorzadowe porozumienie programowe, uzgodniłem z prezydentem Miasta Markiem Wojtkowskim (PO), że będziemy realizować program Lepszy Włocławek, którego jednym z sześciu filarów były Włocławskie Mieszkania. Zostałem zastepcą prezydenta ds. inwestycji i mogłem pilnować naszego programu.

Wspólnie z Katarzyną Minett i jej zespołem zabraliśmy się za pracę. Zaangażowanie Pani Skarbnik oraz decyzje Rady Miasta dały nam możliwość, by zlecić projekt i ubiegać się o dofinansowanie. Ostatecznie pozyskaliśmy na I etap budowy ponad 54 mln. zł.

Budynki zostały zaprojektowane w nowoczesnej technologii modułowej, w której wykorzystane zostały techniki cyfrowe BIM.

W konsekwencji Bogusław Chrabota – redaktor naczelny Rzeczypospolitej, w programie telewizyjnym na antenie ogólnopolskiej o naszym osiedlu powiedział, że wygląda jak "ekskluzywne osiedle deweloperskie", a nie osiedle tanich mieszkań pod wynajem. Podejrzewano, że lewica "lansuje się" na tle nowoczesnych bloków osiedla, organizując we Włocławku swoją konwencję na temat rozwoju budownictwa w kraju. Ale takie miało być to osiedle, a przede wszystkim dobrze służyć mieszkańcom Włocławka”.

W gotowych już 4 budynkach znajduje się 288 mieszkań z nowoczesnym wykończeniem i zielonym otoczeniem budynków oraz kończoną obecnie komunikacją z ulicami miasta. Zasiedlanie potrwa do pażdziernika,  listopada.

 osiedle1   osiedle2

Pierwszym lokatorom wynajmowanych mieszkań komunalnych, wykonanych „pod klucz”, właśnie klucze wręczył prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Mieszkań nie można wykupić na własność, trwale pozostaną w zasobach mieszkaniowych miasta. Społeczna komisja miejska decyduje o przydzieleniu prawa do mieszkania, gdyż złożono ponad tysiąc wniosków.

13 września działacze włocławskiej Nowej Lewicy zorganizowali na osiedlu Celulozowa konferencję prasową, informując media o wykonaniu zadania zapisanego w lewicowym samorządowym programie wyborczym. „Dotrzymaliśmy słowa” ogłosił Piotr Kowal sekretarz RM Nowej Lewicy i przewodniczący Rady Miasta Włocławka. Wraz z nim w konferencji uczestniczyli radni klubu lewicy z Wandą Muszalik i Joanną Hofman-Kupisz, Elżbietą Rutkowską i Czesławem Zarzecznym.

klkuczekukucki    wloclawek konf pras1             

Obecnie jest już ogłoszone postępowanie przetargowe na kolejny etap projektu "Celulozowa", w ramach którego realizowana będzie budowa 144 mieszkań w dwóch blokach.

O tym dniu, kiedy pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań myślał Krzysztof Kukucki i jego koledzy z Lewicy prezentując jeszcze „osiedle w budowie” podczas transmisji Krajowej Konwencji Lewicy na temat programu rozwoju budownictwa 28 maja br. O 12 września myślał też podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gdzie uczestniczył w panelu na temat: „Jak zbudować milion mieszkań?”. Był tam żywym przykładem, że samorząd działając zgodnie daje radę, a skoro daje radę we Włocławku, to mógłby w kraju.

Gratulujemy samorządowcom we Włocławku, życząc wielu kolejnych sukcesów i licznego grona naśladowców.

Czytaj także: TUTAJ 

Opr. nim, 12-13 września 2022 r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem